Na ndiqni edhe në

Shëndet

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të nxehtit veror

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Në këto ditë të nxehta vere, ju duhet të qëndroni të hidratuar. Por nuk është vetëm uji ai që të mban të hidratuar, janë edhe disa ushqime shumë të mira.

Dritare.net ju sjell 8 ushqimet që duhet të hani kur është vapë, dhe kështu freskoheni dhe qëndroni të hidratuar. Hidhni një sy!

1. Pjepri

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

I përbërë nga 90% ujë, pjepri është ushqim ideal fuqizimit me energji të trupit pas një vape të madhe. Është gjëja më e mirë që mund të hash.

2. Boronica

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

I përbërë nga 92% ujë, boronicat janë ta pasura me një pigment që do shmangin inflamacionet e lëkurës.

3. Supa

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Supa është një ushqim shumë i shëndetshëm, sepse përmban natrium dhe lëndë ushqyese.

4. Fara gruri dhe tërshërë.

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Janë dy ushqime të pasura në fibra, të cilat do të thithin karbohidratet në trupin tuaj.

5. Speci

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Speci është një nga perimet më hidratuese, dhe gjithat është e mbushur me vitamina C

6. Gjethe marule

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Është një ushqim i pasur me ujë, veç kësaj ka dhe vlera ushqyese.

7. Trangulli

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Trangulli ka ujë aq sa marulja, por lëvozhga e trangullit përmban silic, që ndikon pozitivisht në elasticitetin e nyejve, lëkurës dhe thonjve.

8. Selino

8 ushqimet që do ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Selinoja është 95% ujë, e ulët në kalori dhe e lartë në fibra./E.B-dritare.net