SHBA vendos tarifa miliarda dollarëshe ndaj Kinës

SHBA-ja po imponon tarifa të reja në vlerë prej  200 bilionë dollarë të mallrave kineze, pasi përshkallëzon luftën e saj tregtare me Pekinin.

Këto tarifa do të aplikohen për pothuajse 6,000 artikuj, duke shënuar kështu edhe tarifat më të larta të vendosura ndaj Kinës, nga ana e SHBA-së, informon dritare.net

Tekstili, orizi, çantat, sigurisht që do të përfshihen, por disa artikuj të tjerë, që ishin shënjestruar për tarifa më të larta, do të lihen jashtë,  si për shembull, karriget.

LEXO DHE :  Protesta/ Ambasada Amerikane: Kush ushtron dhunë, kryen krim dhe dënohet

Ndërkohë, më parë Kina premtoi se, do të hakmerret ndaj këtyre tarifave të SHBA-së.

Këto tarifa të reja do të hyjnë në fuqi, që nga 24 shtatori, duke filluar me 20%, e më pas duke u rritur me 25%, në fillim të vitit të ardhshëm, nëse këto dy superfuqi nuk bien dakord./K.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.