Sëmundjet që shërohen nga mandarina!

Meqenëse jemi në sezonin e mandarinave, ia vlen të tregojmë vetitë e tyre. Për mjekët, mandarinat janë frutat mrekullibërëse për shëndetin. Pse? Sepse ato kanë veti dhe shumë lëndë ushqyese, që ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve si: kanceri, gripi dhe shumë të tjera.Dritare.net ka sjellë për ju, disa nga përfitimet dhe sëmundjet që kuron mandarina.

 • Kancerin

Sipas disa studimeve, mandarinat mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të zhvillimit të kancerit të mëlçisë dhe kancerit të gjirit.

 • Problemet e kolesterolit

Antioksidantët e pranishëm te mandarinat ndihmojnë në zvogëlimin e kolesterolit të keq dhe promovimin e kolesterolit të mirë. Ajo gjithashtu përmban fibra, që ndihmojnë për të pastruar arteriet tona nga kolesteroli i keq.

 • Mban nën kontroll presionin dhe tensionin e gjakut

 • Mandarina, ju ndihmon të humbisni peshë shumë shpejt.

 • Dritare.net ju këshillon të hani sa më shumë mandarina, pasi do të keni edhe një sistem imunitar më të shëndetshëm.
  Vitamina C te mandarina kontribuon në parandalimin e ftohjes dhe është jetike për funksionimin e duhur të sistemit imunitar.
LEXO DHE :  Sherr zv/ ministrash. Muka i nxjerr plagjiaturën, ja si përgjigjet Rrumbullaku!

 • Nëse doni të keni një lëkurë të shëndetshme, dritare.net ju këshillon të hani sa më shumë mandarina.

 • Është e pasur me antioksidues

Për shkak se mandarinat janë të pasura me vitaminë C, ato mund t’u sigurojnë trupave tanë 80% të antioksiduesve që kanë nevojë.

 • Parandalon shenjat e plakjes

 • Nëse jeni vrarë, çarë me diçka ose diku, mandarina është super për kurimin e plagëve.

 • Mandarina ndihmon në rritjen e flokëve

Mandarinat janë të pasura me vitaminë E dhe B12. Këto vitamina janë shumë të domosdoshme për flokët, që të rriten të shëndetshëm, të shndritshëm dhe të fortë./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.