Samiti i Berlinit/ Thaçi: Rama brilant, Haradinaj i paedukatë

Presidenti i Kosovës, ka folur në emisionin “Open” në lidhje me samite ne shumëdebatueshëm të Berlinit i cili u mbajt disa javë më parë në Berlin, i thirrur nga Kancelarja Angela Merkel, dhe Presidenti Emmanuel Macron.

Thaçi ka thënë se kryeministri Edi Rama është treguar briland, ndërsa ka thënë se e ka këshilluar kryeministrin Haradinaj për rrafshin edukativ.

“Presion Haradinajt? Më vjen shumë për të qeshur. Është përgojim dhe insinuatë. Nuk dua të ndërhyj në deklarata elektorale. Unë jam president i vendit. Atë që ka shkruar Rama në letër është 100% e saktë.

Ndaj Haradinajt ka pasur vetëm një këshillë se si të sillet më mirë në marrëdhëniet diplomatike. Nuk jam i gatshëm të përgojoj që takimet me zyrtarët e lartë. I kam kërkuar në mënyrë të mirësjellshme të ndryshojë në rrafshin edukativ. Letra e Ramës është e pastër si loti dhe 100% e saktë.

LEXO DHE :  Tërmet në 23:30? Xhaçka përgënjeshton njoftimin

Në Berlin kam folur unë si President i vendit, foli dhe Haradinaj dhe Rama. Unë i kam botuar fjalimet e mia që kam pasur të shkruara. Aty kam folur qartë që taksa është vendim i drejtë, legjitim dhe duhet të mbetet në fuqi.

Taksa nuk duhet të jetë kusht për liberalizmin e vizave. Edhe Rama ka pasur një paraqitje brilante për reformat në Kosovë dhe në Shqipëri” – tha Thaçi./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.