Rindërtimi i Notre Dame, Macron: Do ta bëjmë edhe më të bukur!

Një zjarr masiv përfshiu të hënën pasdite katedralen Notre Dame de Paris, duke shkatërruar një pjesë të madhe të saj. Ndërtesa 850-vjeçare e stilit gotik, do të rindërtohet sërish, dhe për këtë ka nisur dhe mbledhja e fondeve.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se katedralja do të rindërtohet brenda 5 vjetësh, duke shtuar se, “do të jetë edhe më e bukur”.

LEXO DHE :  Trump: Unë nuk jam racist

Deri tani janë mbledhur 800 milionë euro dhe pritet të mblidhen dhe shumë para të tjera, pasi kompani e njerëz të fuqishëm kanë premtuar se do të financojnë në rindërtimin e Notre Dame de Paris./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.