Rexhep Qosja, gati romani i ri

Akademiku mbarëshqipëtar dhe autori i disa librave Rexhep Qosja, së shpejti do të sjellë librin e tij të radhës.

Lajmin e ka dhënë vetë autori duke ndarë me lexuesit e shumtë shqiptarë, këtej, andej kufirit dhe kudo ka shqiptarë, një fragment nga romani i shumëpritur

“Me prejardhje fshatare, Alberto arriti në Napoli në moshën njëzet vjeçare dhe e pushtoi si rrufeja që pushton thatësirën, si çdo fshatar që kurorëzohet me kryeqytetin.

Fshatari është i dështuar vetëm në qoftë se mbetet në fshat, por kur e zbulon qytetin, ai thjesht e pushton. Ndaj qytetarit në qytet zbaton ligjet e deleve dhe te pulave. Ndaj psikologjisë së koklavitur të politikanëve sillet si ndaj qenve që ruajnë tufat e deleve. Kjo është logjika e tij fitimtare. Me këtë logjikë ai e zhdukë çdo konkurrencë. Shtazët i bën njerëz, e njerëzit i bën shtazë.

LEXO DHE :  A ka Meta një as nën mëngë? Ja si përgjigjet këshilltari i Presidentit!

Paolo Sorentino, Të gjithë kanë të drejtë (roman)

Fragment i cituar në romanin tim të ri që do të botohet pas disa muajve.”-shkruan akademiku Qosja./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.