Rapsodia vjen në Tiranë, dhe ka surpriza

Kush e ka vizituar qoftë për njëherë të vetme restorantin “Rapsodia” në Shëngjin, e kupton fare mirë se për çfarë e kemi fjalën.

Mikpritja dhe pjatat unike te shef Fredit kanë edhe një arsye të madhe pse si Rapsodia nuk ka të dytë. Përbërësit ushqimore, djathin, mishin, grurin, gjalpin, mjaltin, vajin e ullirit, të gjitha të shtëpisë.

Apo ato kavanozat që të dhurojnë, kur ikën, për të të thënë, eja prapë,  të mbushura me krem djathi dhe vaj ulliri, gliko shalqiri, kërpudha e gjithfarë produktesh të tjera të bëra vetë e të marra nga fshatarët e zonës.

Qumështi e gjithë nënproduktet e tij, mbajnë vulën e baxhos  që ndodhet jo shumë larg restorant “Rapsodia” në fshatin Zadrimë.

Me dhjetëra fshatarë bëjnë gati qumështin çdo ditë, e më pas shef Fredi e merr dhe e dërgon në baxho. Ku pas këtu bëhet pasterizimi edhe heqja e ndonjë bakteri të mundshëm, e me pas kthehet në djathë, gjizë, gjalpë, dhallë, salcë kosi, gjithçka 100% bio, vetëm për miqtë e Rapsodisë.

LEXO DHE :  Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, humb jetën e mitura

E meqë ata janë shumë dhe duan edhe ta konsumojnë e ta marrin me vete, Rapsodia nisi çeljen e dyqaneve me të njëjtin emër. I pari u hap në Lezhë. I dyti në Tiranë.

Dritare.net ishte tek Astiri, sapo erdhi furnizimi dhe çfarë furnizimi! Kishte nga të gjitha, direkt e nga baxho. Të gjitha llojet e djathit, gjalpë si ta duash, salcë kosi, turshi, gjizë, dhallë, qumësht. Dhe reçeli i shtëpisë, mjalti e çfarë të duhet për ta konsumuar pa merak. Se ka merak Alfred Marku për të gjitha.

Më kryesorja janë çmimet më të ulëta në treg, e kjo nuk është asgjë, pasi shef Alfredi ka bërë oferta për të gjithë nënproduktet e qumështit, ku përveç cilësisë më të lartë, do të mund të merrni edhe çmimin më të ulët në treg. Sepse më e mira nuk është patjetër më e shtrenjta. Është Rapsodia. Tek Astiri, mos harro!/Dritare.net

 

 1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.