Rama ministër i Jashtëm, reagon PD: Dorëheqja e Kryeministrit e vetmja rrugëdalje

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka propozuar emrin e tij për të qenë njëkohësisht edhe ministër i Jashtëm, por ky propozim i kryeministrit nuk u pranua nga presidenti Meta.

Pas kësaj ka reaguar edhe deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, duke thënë se Rama sot duhet të jepte dorëheqjen dhe jo të ishte drejtuesi i diplomacisë së vendit.

“Mbas rënies për arsye shumë serioze e të motivuara të kandidatureë kaq të preferuar, mbështetur e promovuar deri në ekstrem për Ministër të Jashtëm, mbas kthimit të saj ne një “casus belli”, dorëheqja e Kryeministrit do të ishte e vetmja rrugëdalje”, shton deputeti.

REAGIMI I PLOTË

Kryemninistri vendos te jete edhe Minister i Jashtem, kur duhet te paraqiste doreheqjen…!

LEXO DHE :  Arrestohet ish-presidenti i UEFA-s, Michel Platini

Cudi e “non sens” i madh ky!

Doreheqja do te ishte per ate e pa evitueshme ne cdo vend demokratik, kudo ku ka koshience qytetare e pergjegjeshmeri politike.

Mbas renies per aresye shume serioze e te motivuara te kandidatures kaq te preferuar, mbeshtetur e promovuar deri ne ekstrem per Minister te Jashtem, mbas kthimit te saj ne nje “casus belli”, doreheqja e Kryeministrit do te ishte e vetmja rrugedalje.

Per mjegullnaje kerkohet te behet paralelizem me Tsipras.

Ne fakt jane dy raste krejt te ndryshme e shume larg njera tjetres.

Ne Greqi dha doreheqjen normalisht Ministri i Jashtem dhe nuk u rrezua ndonje kandidature e Kryeministrit.-shprehet Shehu./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.