Rama e ka gabim me ç’dekretimin!

Që prej së shtunës pasdite, kur presidenti Ilir Meta shfuqizoi dekretin e datës së zgjedhjeve, është hapur debati, nëse shkruhet ç’dekretim apo zhdekretim.

E kundërta e dekretit është zhdekretim, sepse ndiqet nga bashkëtingëllore e zëshme. Ndoshta ju do të thoni që duhet shkruar e plotë, por në këtë rast vjen në ndihmë “Ligji i Mundit më të vogël” (the law of the least effort), të thuash sa më shumë duke përdorur sa më pak fjalë. Pra, zh-ja para ‘dekret’, arrin t’i japë kuptimin e kundërt fjalës.

LEXO DHE :  Emrat/ Kush janë 6 kandidatët për Gjykatë Kushtetuese

Ndërkohë, Rama e ka gabim që me ç’dekretimin, dhe dikush duhet t’ia thotë!/E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.