Rama do të negociojë vetëm kushtet e dorëzimit të Bashës

Nga Dritan Hila

Kur para 40 ditësh të gjithë thoshin që nuk do të ketë zgjedhje, personalisht deklarova që do të ketë, qoftë edhe me një kandidat, siç edhe po ndodh.

Tani establishmenti mediatik i afërt me krerët e opozitës i ka hyrë analizës se do të rinegociohen zgjedhjet dhe do të caktohet edhe data e zgjedhjeve të parakohshme lokale dhe politike.

Ngrenë realitete virtuale të cilat jo vetëm i krijojnë, por edhe i besojnë vetë. Nuk ka më infantilizëm politik se kaq. Pakkush po e kupton se një sistem i vjetër po shembet dhe po e shembin pikërisht ata që janë në katin e sipërm , pa e kuptuar.

Ëndrrat në diell fillojnë me presupozimin  e Rama, erdhi si erdhi puna por do të rinegociojë.

Nuk do rinegociohet asgjë, sepse nuk negociohen me humbësin veçse kushtet e dorëzimit. Rama fitoi. Ka me vete numrat dhe ndërkombëtarët të cilët si rrallëherë shtypën brutalisht çdo pretendim opozitar.

Kundërshtarët e tij humbën dhe po rrezikojnë akoma me shumë. Kjo për faktin e thjeshtë se në strategjinë e tyre të përplasjes, ky copë vend iu duket kërthiza e botës. Ju mungon vizioni qofte edhe rajonal.

Kanë aq shumë në pushtet e para, saqë kanë humbur nuhatjen dhe instinktin.

Madje edhe sensin e masës dhe hapësirës.

Berisha është i justifikuar me moshën, por Meta po bëhet qesharak. Këshilltarët edhe Meta, si Basha i paska pasur mizerabel. Ky i fundit vërtetoi që as ka për t’u bërë ndonjëherë kryeministër dhe jo sepse nuk çoi revoltën në dhunë ekstreme, pasi kjo do ta çonte fishek dhe në burg, por sepse u tërhoq prej hunde nga Berisha dhe Meta tej çdo nevojë që kishte për mbijetesën e tij politike.

LEXO DHE :  Gjykata hedh poshtë kërkesën e Izet Haxhisë, për lirimin nga burgu

Nëse kundërshtarët e Ramës do të rrinin në breg të lumit dhe të prisnin, me siguri në vitin 2021 do të shikonin trupin e tij, duke pluskuar pasi problematika e qeverisjes qe e tillë, nuk kishte nevojë t’i jepje një të shtyrë te rrëzohej dhe mbytej. Por paranojat e Berishës dhe Metës, squlltësia e Bashës, mungesa e ekipeve me dy pare tru që t’i këshillonin apo paralajmëronin, e ringjallën edhe një herë njeriun i cili tashmë, jo me tepsi, por me filxhan po ju fiton 61 bashki duke i lënë në diell.

Pas kësaj mund të ketë një negocim për datë të re zgjedhjesh, por vetëm kur t’i interesojë Ramës që të marrë një mandat të tretë. Është ky një mandat që i duhet për egon e tij, por edhe për të mbaruar projektet që ka (të mira apo të liga qofshin).

Ndërkohë SPAK-u ka filluar e mpreh thikat. Dhe të jeni të sigurt që dashi i parë nuk do të jetë Rama dhe as Basha. I pari sepse ju duhet ende amerikanëve, ndërsa i dyti sepse nuk ia vlen as si kurban, pasi nuk bën lajm. Kusurin ose do t’i “therin” ose do t’i “tredhin”. Varet nga oreksi që do të ketë atë ditë Palmeri. /dritare.net

3 KOMENTET

  1. Mire e ke, po kujt ia the? Edhe po t’u thote Rama hajde te shkojme ne zgjedhje, prape keta nuk hyjne se kane ik per lesh. Tani ne 61 bashki Bindja do te kete keshilltaret e vet, qe automatikisht perkthehen ne struktura te forta partie, qe nuk i jep me asnje shans Pd te marre veten.

  2. Zoti Dritan,
    Kur kam vleresuar ne menyre modeste, si nje komentues pa peshe dhe njeri normal i ketij vendi se, per momentin jeni analisti me brilant i medias, behem edhe une me krahe, se konstatimi me rezulton me se i vertete. Analiza juaj e sotme eshte me e arsyeshmja dhe me racionalia per zhvillimet politike post-elektorale qe pritet te ndodhin. Mesazhi se, humbesit nuk mund t’u vene kushte fitueseve, duhet te jete, nga neser, boshti i sjelljes politike te paleve. Sikurse ju parashikoni, tashme disa figura dominuese per disa dekada ne politiken shqiptare, do duhet te perballen me nje cunam rrenues. Dhe e meritojne! Ky popull deshiron te jetoje ne paqe dhe te progresoje me standarde europiane!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.