Qyteti i gdhendur në gurë/ Dikur ishte turpi i Italisë, sot është krenaria e madhe e tyre

Sot është një nga vendet më mahnitëse në Itali, një qytet i gdhendur në një kodër të thyer, por vetëm para disa vitesh , qyteti i Materas ishte quajtur si turpi i Italisë.

Shumë banorë kujtojnë ende kur qyteti kishte një reputacion mjaft të keq dhe luante rol në trazira të ndryshme.

Por vitet e fundit, ky qytet i lashtë ka parë një ndryshim dramatik të pasurive që ai mban në rrugicat e tij.

Shumë nga guroret u rinovuan, dhe zona tanimë është ajo e shtëpive të bukura, restoranteve, dyqaneve dhe hoteleve mbresëlënëse.

LEXO DHE :  Ide kreative si të përdorni arkat e drurit!

 

Në vitin 1993, UNESCO i dha statusin e Trashëgimisë Botërore qytetit  të Materës, dhe qyteti u quajt Kryeqyteti Evropian i Kulturës 2019.

Historia e tij e lashtë do të thotë se qyteti ka një bollëk të pikave të trashëgimisë kulturore dhe artistike.

Është e mbushur me arti sidomos brenda Kishave të reja.

Nga afër qyteti është tërësisht i gdhendur në gurë të fortë dhe është mahnitëse të jesh brenda tij./ I.M-Dritare.netPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.