Pse nuk vazhduan betejën edhe në Kuvend, edhe në rrugë? Ja si përgjigjet Nishani!

Bujar Nishani, ish-Presidenti i Republikës, Kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, i ftuar në emision “Arena” nga Dritan Hila, i ka dhënë përgjigje pyetjes se përse opozita dogji mandatet, dhe nuk zgjodhi edhe të protestonte por edhe të qëndronte në kuvend.

Hila: Pse nuk qëndruat edhe në parlament, edhe të protestonit?

Nishani: Logjika juaj është më e sakta në këndvështrimin e parë.  Parlamenti dhe institucionet janë vendi i parë i debatit, janë të padiskutueshme. Dhe janë ABC e demokracisë. Por ne kishim eksperiencën. Kushtetuta nuk e lejonte që të zgjidhej një prokuror i përkoshëm, mazhoranca nuk e përfilli kushtetutën. Së dyti;Ligjet që miratohen në parlament, kanë kushtin që të jenë në përputhje me kushtetutën, në momentin që nuk përputhen me kushtetutën, opozita nuk ka fuqinë e kartonëve. Kushtetuta thotë që nuk lejohen të miratohen ligje me efekte financiare që të kenë fuqi prapavepruese. Ligji që u bë mbi dividentin, binte në kundërshtim të hapur me këtë, mazhoranca nuk e përfill edhe këtë. Presidenti e refuzon, mazhoranca nuk e përfill as atë, nuk ka Gjykatë Kushtetuese, dhe në këto kushte nuk ka rrugë tjetër./ I.M-Dritare.net

LEXO DHE :  Shqiptarja kandidon për PE në Itali, Meta fton arbëreshët dhe shqiptarët ta votojnë

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.