Projekt/ligji për median online, flet ambasadori i BE

Delegacioni i Bashkimit Europian dhe Komisioni Europian kanë shqyrtuar projekt/ligjin për medien, që është hartuar nga qeveria, dhe po përgatisin komentet e tyre.

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, ka folur  për Radio Televizionin Shqiptar, ku është shprehur se pret që qeveria të shqyrtojë komentet e tyre.

Ne e dimë që Këshilli i Ministrave ka miratuar një projektligj të medias. Si delegacioni i BE-së ashtu edhe Komisioni Europian kanë përgatitur opinionin e tyre në lidhje me këtë dhe kjo ka ndodhur në fakt në pranverën e këtij viti. Ne në fakt po shikojmë dhe po e shqyrtojmë nga afër dhe me vëmendje, projektligjin e mediave i cili do të kalojë në Kuvend në muajin shtator, do të vijojmë ta bëjmë këtë punë me vëmendje dhe me të gjithë partnerët tanë. Ky është një projektligj shumë i rëndësishëm, ne po përgatisim komentet tona, të cilat do t’ia dorëzojmë qeverisë dhe jemi të sigurt që qeveria më pas do t’i marrë ato në shqyrtim me vëmendjen dhe kujdesin që ato meritojnë” , tha Soreca./E.B/dritare.net

LEXO DHE :  Negociatat/ Hahn: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë zbatuar reforma të dhimbshme

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.