Produktet e plazhit që nuk duhet t’i zini kurrë besë

Ka disa produkte të cilat përdoren në plazh, që njihen si të sigurta. Megjithatë, disa hulumtime e hedhin poshtë këtë tezë. Këto janë disa prej tyre, që reklamohen si të sigurta, por ju nuk duhet t’i besoni plotësisht.

Kremrat me mbrojtje SPF

Të mbrohesh nga rrezet e dellit është kryesore përgjatë ditëve të plazhit. Por kremrat që përzgjidhni duhen parë me kujdes. Ata kanë shumë kimikate që dëmtojnë trupin tuaj.

Komardaret

 

Nuk duhet t’i zini besë komardareve. Vërtet ata mund t’ju ndihmojnë, por nuk të ofrojnë siguri të plotë.

Syzet e ujit

Përdorimi i syzeve të ujit, në det apo pishinë, nuk sjell siguri të plotë. Ka shumë gjasa që uji të hyjë edhe kur i keni vendosur ato, duke bërë që bakteret të depërtojnë në sytë tuaj.

LEXO DHE :  Tërmeti/ Prokuroria e Durrësit: Vdekjet nga ndërtimet pa standarde

Peshqirët

Për të mbrojtur lëkurën shpesh vendosim peshqirë të lagur, në mënyrë që rrezet e diellit të mos na djegin lëkurën. Por për të mbajtur sa më larg bakteret e shumta që ka përreth plazhit, duhet që peshqirët të jenë të tharë plotësisht.

Produktet që ju mbajnë mbi ujë

Të ngjashme me komardaret, por më të mëdhaja, këto produkte që ju mbajnë mbi ujë, nuk janë aspak të sigurta. Ata mund t’ju zënë përmbys në ujë, që mund të sjellë pasoja fatale./L.F-dritare.net

 

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.