Na ndiqni edhe në

Politikë

Taksa e sheshtë 9% propozuar nga Basha, Braçe bën llogaritë: Një i paturp nuk mund të tallet me popullin!

Taksa e sheshtë 9% propozuar nga Basha, Braçe bën

Kreu i opozitës, Lulzim Basha, ka zbuluar planin ekonomik të PD me taksimin e sheshtë 9%, ku sipas tij do të përfitojnë të gjithë punonjësit si në sektorin privat edhe atë publik.

Për këtë ka reaguar zv.kryeministri Erion Braçe, i cili përmes një postimi në Instagram ka nxjerrë një tabelë të llogarive, ku thotë se favori fiskal nga tatimi mbi pagat 9% është 8.64 miliardë lekë në vit. Sipas Braçes, ndarja e tyre favorizon një grup akoma më të vogël oligarkësh.

Braçe më tëj shkruan se, Basha nuk mund as te tallet me popullin dhe as tu zhys atë në pabarazi.

Postimi i Braçes:

LULI 9 PERQINDESH!

NUK U BEN TE PASUR JU!

CON EDHE ME SHUME PARA TEK TE MEDHENJTE APO OLIGARKET!

I VETMI I PATURP NE BOTE QE, SHPALL LUFTE NDAJ OLIGARKEVE DHE I THYEN NE MES DUKE JU ULUR TATIMIN DHE DUKE I BERE EDHE ME TE PASUR!

Patjeter qe e keni degjuar kete perbetimin e ri ekonomik te Lylzim Bashes; 9% tatim per te tere!

Kaq thote! Nuk sqaron asgje vec kesaj, tipike propagande per t'ja hedhur gjithkujt!

Po ju thote; ME 9% TATIM DO JU BEJ TE PASUR!

Po a ju ben? Lesh!

Shiheni pak tabelen ne foto;

FAVORI FISKAL NGA TATIMI MBI PAGAT 9% ESHTE: 8.64 MILIARDE LEKE NE VIT!

Po si ndahet?

Urdheroni:

281 000 RROGA-PUNETORE, EDUKATORE, MESUES, PEDAGOGE, INFERMIERE, MJEKE, EPIDEMIOLOGE, SANITARE, FARMACISTE, POLICE, USHTARAKE, ZJARRFIKES, NEPUNES, ADMINISTRATORE PUBLIKE ETJ ETJ, PERFITOJNE:

3.27 MILIARDE LEKE NE VIT!

12 800 RROGA MBI 150 000 LEKE,

PERFITOJNE:

4.4 MILIARDE LEKE NE VIT!

A e kuptoni cfare pabarazie e frikshme eshte kjo? A e kuptoni qe kjo nuk u ben te pasur juve, te vegjelve e te mesmeve?

Urdheroni edhe nje llogari tjeter;

36.5 MILIARDE LEKE JANE TE ARDHURAT NGA

TATIM FITIMI!

22 MILIARDE LEKE JANE TE ARDHURAT NGA TATIM FITIMI I BIZNESEVE VIP!

FAVORI FISKAL PREJ ULJES SE TATIM FITIMIT

NGA 15% SOT NE 9% E LYLIT ESHTE:

15.2 MILIARDE LEKE!

9.1 MILIARDE LEKE PREJ KETIJ FAVORI I PERFITOJNE BIZNESET VIP OSE 60%!

Keshtu i thyen ne mes ky oligarket?

A e kuptoni tani se ky kerkon te pasuroje nje grusht edhe me te vogel njerezish?

Pabarazia ne ndarjen e te ardhurave e ben cdo vend te padrejte dhe padrejtesia rrenon gjithcka, gjithcka; Kjo eshte arsyeja qe ju thote vec nje fjali te shkurter;

9% TATIM!

Perplasjani ne surrat llogarine!

Nje i paturp qe nuk di te bej mbledhje, zbritje,

shumezim e pjesetim,

nuk mund as te tallet me ju e as tu zhys shume me keq ne pabarazi!

Pabarazia kerkon adresim;

Adresimi fiskal eshte nje nga aspektet, i rendesishem e qe e ben te dobishem rishikimin e tatimit mbi te ardhurat, tatimit mbi fitimet!/E.B-dritare.net

Taksa e sheshtë 9% propozuar nga Basha, Braçe bën