Politikani grek: Ekzekutimi i shqiptarit, racist

Përmes një lidhjeje nga Skype  për emisionin ‘Dritare me Rudinën”, kreu i Lëvizjes Antifashiste, në Greqi, Petros Kostandinu ka thënë për vrasjen e shqiptarit, Petrit Zifle, se ishte një ekzekutim racist. Gazetarja  Ira Londo raportoi nga Greqia  se Petriti para se të vritej është kërcënuar  nga vrasësi, ndërsa fjalët e tij kanë qenë “Mos më dil para se do të shtrijë përtokë.

“Në radhë të parë mirëmbrëma, i shpreh ngushëllimet familjes. Kam vënë re krime raciste si  kjo ngjarje.  Pikërisht ka qenë kjo deklarata, e cila ka sensibilizuar opinionin. Kjo vrasje është publikuar që nga momenti kur u gjet vrasësi. Bëhet fjalë për një vrasje raciste.

Në radhë të parë jam në dijeni dhe kam të dhëna se ka patur një debat për Maqedoninë.  Një bisedë kafeneje, por thuhet që autori i ka thënë Petriti po të të shoh do të shtrijë përtokë. Vrasësi kam të dhëna të sigurta  se ka qenë  kontrolluesi për të patur këtë zonën, Ka një tatuazh në dorë me kryqin e nazizmit. Është në kuadrin e një klime të vazhdueshme  që po shënon agimi i artë. Në këto kuadër ka një klimë  të përkeqësuar duke përdorur. Kanë ndërhyrë edhe tek fëmijët e shkollave  me propagandën e tyre.

LEXO DHE :  Ja zakonet që duhet të keni për të forcuar sistemin imunitar!

Janë në vazhdimisht në këtë zonë për shkak edhe të mbeturinave, sepse këto i shfrytëzojnë për të fuqizuar kauzën e tyre”,  u tha  në komunikimin  nga Greqia./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.