Peru/ Vetëvritet ish presidenti, akuzohej për korrupsion

Ish-presidenti i Perusë, Alan Garcia, ka qëlluar veten e tij, pasi policia ishte duke mbërritur në shtëpinë e tij për ta arrestuar atë lidhur me akuzat për ryshfete.

Garcia u çua me emergjencë në spital në kryeqytetin Lima, por mjekët e kishin të pamundur të bënin diçka. Vdekja e tij u konfirmua nga presidenti i tanishëm Martín Vizcarra, informon dritare.net.

García u akuzua për marrjen e një ryshfeti nga kompania ndërtuese braziliane Odebrecht edhe pse ai e mohoi akuzën. Policia ishte dërguar për ta arrestuar atë për korrupsion.

LEXO DHE :  Detaje/ Si ndodhi shpërthimi i gazit në argjendari!

Ministri i Brendshëm Carlos Morán u tha gazetarëve se kur erdhi policia, Garcia kërkoi të bënte një telefonatë dhe hyri në një dhomë duke e mbyllur derën. Minuta më vonë, u dëgjua një pistoletë, tha zoti Moran. Policia e hapi derën me forcë dhe gjeti Garcian në një karrige me një plagë plumbi në kokë./D.B/Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.