PD kallëzon Veliajn në Prokurori: Ka abuzuar me tenderët

Përmes një konference për shtyp, deputeti i PD-0së, Klevis balliu ka hedhur akuza ndaj kryebashkiakut, Erion Veliaj. Balliu gjithashtu është shprehur se do të kallëzojë në prokurori Veliajn, për abuzime me tenderat, në favor të kompanisë ‘Fusha SHpk” si edhe shkelje në detyrë.

Balliu u shpreh se, ka paraqitur prova filmike dhe disa foto në Prokurori, përprerjen dhe tharjen  pishave, duke akuzuar kryebashkiakur se ka mbyllur sytë ndaj këtij akti.

Erion Veliaj ka shkelur ligjin në mënyrë flagrante për t’i dhënë miliona euro të tjera kompanisë “Fusha”, të njëjtës kompani që zgjodhën për të vjedhur tek Sheshi Skenderbej, të njëjtës kompani që po përdorin për të grabitur tokën e Teatrit Kombëtar për të ndërtuar kullat me paratë e drogës dhe korrupsionit. Në kundërshtim të plotë me ligjin e prokurimeve, Erion Veliaj i ka dhënë kompanisë “Fusha” 2.6 milion euro për blerjen e 400 pishave. Ligji përcakton garë transparente, por kur bëhet fjalë për “Fushën”, për Maliqin e Bashkisë së Tiranës ligji shkelet dhe gara eliminohet. Për t’i dhënë “Fushës” 2.6 milionë euro, Erion Veliaj ka pranuar që një pishë të blihet me një vlerë marramendëse 6 500 euro copa. Me 2.6 milionë euro Erion Veliaj mund të kishte ndërtuar një shkollë të standardeve më të mira, me pajisje të kohës, laboratorë dhe palestër, por ai zgjodhi të blejë pisha, disa prej të cilave janë tharë, të tjera janë prerë nga vete bashkia, edhe pse kanë kushtuar 6 500 euro copa.” – tha Balliu./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Zhvendoset protesta e opozitës, turma niset drejt parlamentit

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.