Pas fitores së referendumit, zhvillohet telefonata e parë Trump- Erdogan

Pas përfundimit të referendumit në Turqi, është zhvilluar një bisedë telefonike mes presidentit të SHBA, Donald Trump dhe presidentit të Turqisë, Taip Erdogan. Trump e ka uruar presidentin e Turqisë për fitoren e 16 prillit. Gjithashtu Trump e ka falënderuar Erdogan, që e mbështeti pas sulmeve në Siri. Erdogan reagoi menjëherë pas sulmeve të SHBA në Siri, pas sulmit me armë kimike dhe tha se ndërhyrja e SHBA ishte e vonuar, por mëse e merituar.

LEXO DHE :  Dhunë e kaos në Barcelonë

Nga të dhënat zyrtare, mësohet se dy liderët kanë dakordësuar për shumë çështje, duke filluar nga qëndrimi i përbashkët mbi Presidentin aktual sirian, Bashar al-Assad.

Si Uashingtoni ashtu edhe Ankaraja mbështesin idenë se qeveria në pushtet duhet të largohet për t’i hapur rrugën një procesi të ri politik në kuadër të zgjidhjes përfundimtare konfliktit./dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.