Partia e Erdoganit kërkon përsëritjen e zgjedhjeve, në Stamboll

Partia qeverisëse e Drejtësisë dhe Zhvillimit (AK Parti) në Turqi paraqiti një ankesë të jashtëzakonshme në Këshillin e Lartë Zgjedhor (YSK) për anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve për kryebashkiakun e Stambollit.

“Ne kemi dyshime (për zgjedhjet në Stamboll) dhe ende nuk kemi qenë në gjendje t’i zgjidhim këto dyshime”, tha Ali İhsan Yavuz, zëvendëskryetar i AK Partisë.

Ai shtoi se vetëm YSK mund ta zgjidhë këtë dyshim.

LEXO DHE :  Vildane Zeneli: Pishman që kam bërë buzët operacion plastik

Sipas rezultateve jozyrtare, Ekrem İmamoğlu i partisë CHP ka kryesuar garën me 48,79 për qind të votave para të gjitha rinumërimeve, përpara kandidatit të AK Partisë Binali Yıldırım, i cili ka siguruar 48,51 për qind.

Duke i kontestuar rezultateve pas shfaqjes së “parregullsive të organizuara”, AK Parti ka kërkuar rinumërim të votave./Anadolu Agency

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.