Parlamenti miraton ligjin, Kosova bëhet me ushtri

Kosova, shteti më  ri në Europë, është bërë me ushtri.

Kuvendi i Kosovës ka votuar me 106 vota pro projektligjin e ushtrisë, që Forca e Sigurisë së Kosovës të kthehet në ushtri.

Në këtë Projektligj janë prezantuar 11 amendamente, të cilat janë votuar secili veçmas në Kuvend.

LEXO DHE :  Rama nxjerr videon: Pamje nga kantieri i Arenës Kombëtare

Deputetët e Kuvendit votojnë përfundimisht krijimin e ushtrisë sipas ligjit, në pamundësi që transformimi i forcave të sigurisë të bëhet me ndryshime kushtetuese. Kjo sepse përfaqësuesit serbë në Kuvend kundërshtojnë kategorikisht formimin e ushtrisë./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.