Papa Françesku: Klerikët i përdhunojnë murgeshat

Papa Françesku ka pranuar se, klerikët kanë abuzuar seksualisht me murgeshat dhe në shumë raste ato janë cilësuar si skllave seksuale, informon dritare.net

Ai tha se, në këtë rast paraardhësi i tij, Papa Benedikti u detyrua të mbyllte në një kongregacion të gjitha murgeshat që u abuzuan nga priftërinjtë. Mendohet të jetë hera e parë që Papa Françesku ka pranuar abuzimin seksual të murgeshave nga klerikët. Ai tha se, kisha po përpiqet ta zgjidhë problemin, por sipas tij është ende në vazhdim.

LEXO DHE :  U akuzuan për bashkëpunim me ISIS, Iraku dënon me vdekje tre francezë

Në nëntor të 2018-ës Organizata Globale e Kishës Katolike për Murgeshat denoncoi “kulturën e heshtjes dhe fshehtësisë” që i pengonte ato të flisnin.

Komentet e Papës vijnë në mes të akuzave për abuzim seksual të fëmijëve dhe të rinjve nga priftërinjtë në kishë./K.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.