Obama: Amerika po kalon kohë të jashtëzakonshme dhe të rrezikshme

Ish-presidenti i SHBA, Barack Obama gjatë një fjalimi rreth demokracisë amerikane, ka kritikuar ashpër pasardhësin e tij, Donald Trump.

Ish-Presidenti Obama tha se amerikanët duhet të jenë të hapur ndaj mendimeve të ndryshme të njëri-tjetrit, por kjo nuk nënkupton braktisjen e parimeve tona apo “mbajtjen e një versioni të rremë të civilizimit”.

Obama është shprehur,  se një editorial anonim i shkruar nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, tregon se po jetojmë në një kohë të rrezikshme dhe të jashtëzakonshme.

Obama është shprehur se Trump është “simptoma jo shkaku u ndarjes dhe polarizimit të SHBA”

LEXO DHE :  Test psikologjik: Zgjidhni një figurë dhe zbuloni çfarë mendoni për familjen

Obama po shfaqet gjithmonë e më shumë në publik, ndërsa pritet të nisë fushatën për kongres në mbështetje të kandidatëve demokratë.

Ish-Presidenti ka kritukuar ashpër edhe shifrat që administrata Trump i konsideron sukses.

“Kur dëgjon për këtë mrekulli ekonomike që po ndodh, kur dalin numrat e punës, dhe papritmas republikanët thonë se është një mrekulli, unë duhet t’i kujtoj ata, në të vërtetë, ato numra janë të njëjtë gjë si ato në vitin 2015 dhe 2016. “-tha Obama./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.