Njihuni me fshatin më të ftohtë në botë, ku temperaturat zbresin në -71

Nëse keni menduar se e keni ftohtë aty ku ju gjendeni tani, atëherë vizitojeni fshatin rus Oymyakon, dhe sigurisht se do të ndërroni mendje.
Me temperatura që në janar qëndronin deri në -50 gradë celsius, atëherë nuk ka dyshim se fshati është më i ftohti i banuar në botë.

LEXO DHE :  Sarandë/Dhunoi mjekun, shpallet në kërkim  autori

I njohur ndryshe edhe si “Poli i ftohtë”, temperaturat më të ulëta që janë regjistruar në Oymyakon ishin deri në -71.2 gradë Celsius.

Fshati është i banueshëm me rreth 500 njerëz./dritare.netPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.