Një transgjinore kandidate për kryeministre në Tajlandë: Jam e lumtur që guxova

Me datën 24 mars Tajlanda do të mbajë zgjedhjet për të zgjedhur kryeministrin e vendit.

Në listë për të qenë kryeministre e ardhshme e Tajlandës, është edhe 52-vjeçarja Pauline Ngarmpring.

Ajo është nëj transgjinore, që në të shkuarën quhej Pinit, dhe ishte një bisnesmen që u bë shefi i një fun club futbollistik dhe mbi të gjithë ai ishte i martuar kishte një grua dhe dy fëmijë.

LEXO DHE :  Foto/ Letra e Ramës, Skënder Gjinushi dhe Nard Ndoka ‘pushtojnë’ rrjetin për sot

’Nuk kam shpresë për tu bërë kryeministre, por të paktën jam e para që kam guxuar ta them që mund ta bëj. Duam vetëm barazi mes burrave dhe grave’.- ka treguar Pauline për Associated Press./ I.M-Dritare.netPËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.