Na ndiqni edhe në

Bota

Kundër luftës në Ukrainë/ Rusia arreston qindra protestues!

Kundër luftës në Ukrainë/ Rusia arreston qindra protestues!

Policia ruse raportohet se ka arrestuar qindra protestues që u mblodhën kundër vendimit të Kremlinit për të thirrur mijëra trupa shtesë për të luftuar në Ukrainë.

Grupi rus i të drejtave të njeriut OVD-Info e vlerëson totalin në më shumë se 1000. Numri më i madh i të arrestuarve ishte në Shën Petersburg dhe Moskë. Dhjetra u mbajtën në Irkutsk dhe qytete të tjera siberiane dhe në Yekaterinburg. Fluturimet jashtë Rusisë u shitën me shpejtësi pas njoftimit të Vladimir Putin.

Presidenti rus urdhëroi një mobilizim të pjesshëm, që do të thotë se rreth 300,000 rezervistë ushtarakë - por jo rekrutët - do të hartohen për të forcuar forcat ruse që kanë pësuar ndryshime të fundit në fushën e betejës në Ukrainë. Masa erdhi një ditë pasi zonat e pushtuara të Ukrainës njoftuan referendume të parakohshme për bashkimin me Rusinë.

Kundër luftës në Ukrainë/ Rusia arreston qindra protestues!

Dhe në vërejtjet nga Ukraina dhe aleatët e saj, Putin theksoi se ai do të përdorte "të gjitha mjetet në dispozicion" për të mbrojtur territorin rus - duke nënkuptuar se kjo mund të përfshijë armë bërthamore.

Zyra e prokurorit të Moskës të mërkurën paralajmëroi se thirrjet në internet për t'iu bashkuar protestave të paautorizuara në rrugë, ose pjesëmarrja në to,trasnmeton dritare.net, mund të shkaktojnë deri në 15 vjet burg. Ata mund të ndiqen penalisht sipas ligjeve kundër diskreditimit të forcave të armatosura, përhapjes së "lajmeve të rreme" për operacionin ushtarak të Rusisë në Ukrainë, ose inkurajimit të të miturve për të protestuar.

Dënimet e ashpra të Rusisë për përhapjen e "dezinformatave" në lidhje me luftën në Ukrainë dhe ngacmimet policore të aktivistëve anti-Putin, i kanë bërë të rralla protestat publike kundër luftës. Por grupi opozitar kundër luftës Vesna bëri thirrje për protesta të gjera dhe në Telegram raportoi shumë arrestime në të gjithë Rusinë.

Ndërkohë, fluturimet drejt destinacioneve të njohura si Stambolli në Turqi dhe Jerevani në Armeni u ngritën dhe çmimet për vendet e mbetura u rritën në qiell. Çmimi për fluturimet nga Moska në Stamboll ose Dubai arriti deri në 9,200 euro (9,119 dollarë) për një tarifë të klasit ekonomik pas njoftimit të Putin/BBC/M.K/dritare.net