Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Harrojini kunjat e pambukut. Ja si pastroni veshët në mënyrë natyrale!

Harrojini kunjat e pambukut. Ja si pastroni veshët në mënyrë

Prania e dyllit në vesh është krejtësisht normale dhe madje ju ndihmon të mbroni kanalet e veshit kundër infeksioneve. Por pavarësisht kësaj të gjithë duam që veshët tanë të jenë të pastër. Por nëse keni përdorur sytha pambuku për të pastruar pjesën e brendshme të veshëve, mund të jeni duke dëmtuar shëndetin tuaj. Rezulton se ka shumë mënyra të tjera të thjeshta dhe të shëndetshme për t'u siguruar që veshët tuaj të qëndrojnë të pastër.

1. Ulni sasinë e kafeinës.

Harrojini kunjat e pambukut. Ja si pastroni veshët në mënyrë

Megjithëse asgjë nuk mund t'ju ndihmojë të zgjoheni në mëngjes më mirë se një filxhan kafe, konsumimi i shpeshtë, mund të shkaktojë shumë dyllë në vesh. Nëse dëshironi të ulni rrezikun e grumbullimit të dyllit të veshit, përpiquni të ulni gradualisht konsumin e kafeinës.

2. Përdorni vajin e ullirit

Harrojini kunjat e pambukut. Ja si pastroni veshët në mënyrë

Vaji i ullirit ka shumë përfitime shëndetësore, dhe përveçse hidraton lëkurën tuaj dhe ju mbron nga sëmundjet e zemrës, ai gjithashtu mund t'ju ndihmojë të mbani veshët tuaj të pastër për më gjatë. Të vendosësh pak vaj ulliri në veshët tuaj një herë në javë mund të zbusë dyllin e veshit dhe madje ta largojë atë nga veshi në mënyrë natyrale.

4. Qëndroni të hidratuar.

Harrojini kunjat e pambukut. Ja si pastroni veshët në mënyrë

Pirja e mjaftueshme e ujit është absolutisht thelbësore për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, dhe gjithashtu mund t'ju ndihmojë të mbani veshët tuaj të pastër. Qëndrimi i hidratuar stimulon kanalet e veshit, duke ndihmuar në pastrimin e tyre. Dhe për shkak se pirja e mjaftueshme e ujit ju ndihmon të ruani ekuilibrin e lëngjeve, mund të ndihmojë natyrshëm në uljen e grumbullimit të dyllit të veshit.

5. Mos pastroni pjesën e brendshme të veshëve

Harrojini kunjat e pambukut. Ja si pastroni veshët në mënyrë

Ka një kënaqësi të pashpjeguar ndjesia kur pastron pjesën e brendshme të veshëve tuaj, por ky veprim mund të sjellë më shumë dëm sesa dobi. Rekomandohet të pastroni vetëm pjesën e jashtme dhe nëse nuk punoni në një mjedis të ndotur ose me pluhur, mjafton të bëni dush çdo ditë dhe të fshini pjesën e jashtme dhe prapa veshëve me një leckë të lagur për t'i mbajtur veshët të pastër./L.F-dritare.net