Ndryshimi i kufijve/ Haradinaj flet për luftë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në një konferencë për mediat është shprehur kundër idesë së Presidentit Hashim Thaçi për ndryshimi ne kufijve.

Haradinaj ka përdorur një retorikë të ashpër, duke thënë se ndryshimi i kufijve bëhet veç me luftë.

“Kufijtë  janë vendosur me luftë, veç lufta i luan. Kush mendon që luhen kufijtë ndryshe, gabim është”-tha Hradinaj.

“Krejt kah janë shqiptarë me qejf e kishim marrë, aty s’ka dilemë. Por këta kufij janë vendosur nga lufta e kaluar, janë kufij lufte, janë mijëra njerëz në tokë për këta kufij. Është bukur imagjinatë e lehtë të mendohet se luhet me këta kufij, nuk luhen”, -shtoi ai.

LEXO DHE :  Arrestimi i protestuesve në Astir/ Basha: Ngjarje si kjo na mbajnë larg Evropës

Ajo që ka mbetur mes Kosovës dhe Serbisë sipas kryeministrit, është njohja reciproke, nën kufijtë aktualë./I.M-Dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.