Ndryshimet në Kodin Penal/ Dy vite burg nëse vret ose keqtrajton kafshët

Ditën e sotme Komisioni Parlamentar i Veprimtarive Prodhuese ka votuar pro nismës ligjore të firmosur nga 37 mijë e 500 zgjedhës për ndryshimin e Kodit Penal ku vrasja e kafshëve shtëpiake, keqtrajtimi, robërimi i tyre, organizimi i ndeshjeve mes kafshëve dhe kryerja e eksperimenteve do të konsiderohet krim .

Vrasja e kafshëve shtëpiake mund të dënohet deri në dy vite burg, po kaq do të dënohen edhe organizatorët e ndeshjeve me kafshë dhe pronaret e tyre, ndërsa për eksperimentet  me kafshët dënimi ashpërsohet dhe shkon deri në 3 vite burg.

LEXO DHE :  Humbet gjurmët 11 vjeçari shqiptar në kampet e ISIS

Në ndryshimin në këtë nismë që do ti kalojë Komisionit të Ligjeve është caktuar se të gjitha dënimet për dhunën dhe vrasjen ndaj kafshëve shoqërohet me gjobë deri në 10 mijë dollarë./e.k-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.