Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur, Fatos Arapi

Është ndarë nga jeta shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Arapi. Arapi ndërroi jetë në moshën 89-vjeçare. Nga të afërmit mësohet se, varrimi do të bëhet te varrezat e Sharrës, në Tiranë.

Rezultate imazhesh për fatos arapit

Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë, Shqipëri, ku kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë. Ka punuar shumë vjet si gazetar dhe pedagog në Fakultetin e Historisë Filologji të Tiranës.

Vepra e Fatos Arapit është e pasur në llojet e zhanret e ndryshme që ai lëvroi. Përveç poezisë ku ai qëndron në rreshtat e parë, F. Arapi ka shkruar disa novela: Patat e egra, 1969; Cipa e borës, 1985; Gjeniu pa kokë, 1999 etj; disa romane: Dhjetori i shqetësuar, 1970; Shokët, 1977; Deti në mes, 1986; disa drama: Partizani pa emër, 1962; Qezari dhe ushtari i mirë Shvejk, në front diku, 1995; ka bërë disa përkthime: Këngë për njeriun, Nikolla Vapcarov, 1981; Poezi, Pablo Neruda, 1989; Safo, 1990; Antologji e poezisë turke etj; si dhe ka shkruar një numër të madh artikujsh e studimesh të ndryshme.

LEXO DHE :  U akuzua se mashtroi në Festivalin e Kanës, ja ç'thotë Ermal Mamaqi!

Rezultate imazhesh për fatos arapit

Disa herë ka fituar çmime kombëtare e ndërkombëtare për poezi. Në vitin 2008  fitoi ‘Kurorën e artë’ në manifestimin poetik ‘Mbrëmjet e Poezisë Strugane’ dhe është i pari poet shqiptar që e ka fituar këtë shpërblim.

Dritare.net i shpreh ngushëllime të sinqerta, familjes Arapi./K.C/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.