Nadia Murad, gruaja që u përdhunua nga ISIS, fitoi çmimin Nobel për Paqe

Çmimi Nobel për Paqe 2018, është dhënë për dy aktivistët kundër përdhunimi të grave, Nadia Murad dhe Denis Mukwege.

Nadia Murad është nga Yazdi i Irakut, e cila është tortruar dhe përdhunuar nga militanntët e Shtetit Islamik, dhe më vonë u bë fytyra e njohur e fushatave për lirimin e popullit Yazidi.

Related image

Ndërsa Denis Mukwege është gjinekolog nga Kongoli, i cili bashkë me kolegun e tij kanë trajtur mijëra viktima të përdhunimit.

LEXO DHE :  A janë sabotuar dosjet 339 e 184? Si përgjigjet nënkryetari i KLP

Image result for Nobel Peace Prize for anti-rape activists Nadia Murad and Denis Mukwege

Çmimi u dha në kryeqyetin e Norvegjisë,Oslo, si aktivistë kundër përdhunnimit, që janë përpjekur për t’i dhënë fund dhunës seksual.

Të dy kanë dhënë një kontribut thelbësor dhe shumë të rëndëishëm, për këtë problem të shoqërisë./E.B-dritare.net

Image result for Nobel Peace Prize for anti-rape activists Nadia Murad and Denis Mukwege

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.