Na ndiqni edhe në

Moti

Rriten temperaturat, ja si do të jetë moti sot!

Rriten temperaturat, ja si do të jetë moti sot!

Moti në Dritare.net mundësohet nga MeteoAlb

Shqipëria

Sipas MeteoAlb: Gjate gjithe dites territori shqiptar paraqitet ne ndikimin e kushteve te qendrueshme atmosferike duke bere qe moti i kthjellet te jete dominant. Perjashtim bejne zonat malore verilindore dhe juglindore, te cilat do te kene here pas-here vranesira te lehta.

Temperaturat e ajrit ulen në vlerat minimale por rriten në vlerat maksimale ku mëngjesi shënon 13°C ndërsa termometri gjatë mesditës ngjitet në 36°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 30 km/h, nga drejtimi Verior- Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 2 ballë.

Kosova

Masat ajrore të qëndrueshme do të diktojnë kushtet e motit në territorin e Kosovës. Për pasojë: kthjellimet do të jenë mbizotëruese thuajse gjatë gjithë ditës, ndërsa vranësirat do të shafqen në zonat veriore . Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur nga 14 °C në 31°C. Era do të fryjë e lehtë nga drejtimi Verilindor.

Maqedonia e Veriut

MBETEMI edhe ditën e premte në ndikimin e motit të kthjellët dhe me vranësira të lehta, ku më të dukshme vranësirat paraqiten në zonat perëndimore. Parashikohet që moti të mbizotërohet nga kthjellimet vetëm gjatë pasdites dhe mbrëmjes./dritare.net