Na ndiqni edhe në

Moti

Ja si do të jetë moti sot!

Ja si do të jetë moti sot!

Shqipëri

Sipas MeteoAlb: Paraditja do te jete me kthjellime dhe kalime te pakta vranesirash pergjate shtrirjes Lindore. POR mesdita dhe pasditja sjellin zhvillim te vranesirave konvektive te cilat do te gjenerojne ne zonat malore reshje te perkohshme, pasi mbremja rikthen motin e qendrueshem.

Temperaturat e ajrit do te rriten ne mengjes, POR do te ulen ne mesdite duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 40°C.

Era do te fryje me shpejtesi deri ne 30 km/h nga drejtimi Perendimor -Veriperendimor duke krijuar ne det dallgëzim 2 - 3 balle.

Kosova

Republika e Kosovës vijon me kthjellime gjatë paradites. Por mesdita sjell kalime vranësirash në zonat veriore të saj edhe pse nuk priten reshje. Parashikohet që edhe mbrëmja të vijoj me kthjellime. Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes por ulen lehtë në mesditë duke u luhatur nga 18 °C në 38°C. Era do të fryjë mesatare nga drejtimi Verior.

Maqedonia e Veriut

Mbetet edhe dita e enjte në ndikimin e të nxehtit afrikan, ku kthjellimet dhe temperaturat e larta do jenë mbizotëruese. POR pasditja sjellë kalime vranësirash nëpër territor edhe pse temperaturat vijojnë të larta./M.T/dritare.net