Moikom Zeqo: Mbulimi i Skënderbeut nuk ka lidhje me myslimanët. Mua më kërcënuan

Arkeologu Moikom Zeqo tha në studion e #DritaremeRudinën se debati i ashpër për mbulimin e Skënderbeut, gjatë faljes së Namazit në sheshin “Skënderbej”, nuk ka të bëjë me myslimanët. Ai tha se reagimet në rrjetet sociale kanë qenë të tmerrshme dhe pohoi se shumë njerëz e kanë kërcënuar pas reagimeve që ai ka bërë. Zeqo u shpreh më tej se kjo çështje është manipuluar nga mediet.

“Kjo çështje nuk ka të bëjë me myslimanët e Shqipërisë. Ata kanë merita të jashtëzakonshme. Një mysliman ishte ai që zgjodhi flamurin e Skënderbeut, siç ishte Ismail Qemali, ndërsa një mysliman tjetër shkruajti historinë e tij, siç ishte Naim Frashëri. Në këtë çështje ka një manipulim mediatik. Këtu ka një alergji të madhe ndaj Skënderbeut. Çështja e Skënderbeut nuk është një çështje e thjeshtë. Kanë 500 vjet që e sulmojnë, e quajnë antihero”, tha Zeqo./Dritare.net

LEXO DHE :  Një Çernobil i dytë?/ Çfarë po i mban të fshehtë Rusia, botës!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.