Meta: Nuk ka zgjedhje të ligjshme me 30 qershor

Në deklaratën për shtyp, Presidenti Ilir Meta riktheksoi edhe një herë se datën e zgjedhjeve e vendos vetëm institucioni i Presidentit. Meta shtoi se kush zhvillon zgjedhje partiake dhe vepron në mënyrë të paligjshme, do të marrë përgjegjësi për veprimet. Kreu i shtetit tha se zgjedhje të ligjshme  nuk ka me 30 qershor dhe nuk do të ketë.

Jam durim plote pavarësisht që kanë kaluar gati dy javë që nga hapja e dritares për dialog dhe reflektim. Do të vazhdoj të jem i qetë dhe i duruar. Por të jetë e qartë se Presidenti nuk ndërhyn për të penguar zgjedhje partiake . Por kjo datë ka rënë nuk ekziston më ligjërisht. Kush dëshiron zgjedhje partiake presidenti nuk ndërhyn. Kjo të jetë e qartë. Në Shqipëri ka vetëm një institucion që vendos datë zgjedhje ai është Presidenti. Kush vepron me paligjshmëri do të marri atë që i takon” ka thënë Meta. /E.B/dritare.net

LEXO DHE :  Rama: Pas pak, në konferencë për shtyp mbi dështimin e konsensusit në Këshillin Europian

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.