Mbyllja e basteve dhe kazinove/ Ahmetaj: Ja c’do të ndodhë me ata që dalin të papunë!

Gjatë fjalës së tij, në Kuvend, ministri i Financave, Arben Ahmetaj foli edhe për çështjen e mbylljes së basteve sportive dhe kazinove elektronike.

Ahmetaj u shpreh se, po përgatitet një program rikualifikimi,  për të gjithë ata që do të dalin të papunë nga mbyllja e kazinove dhe pikave të basteve.

Po përgatisim një program rikualifikimi për të gjithë ata që do të dalin të papunë nga shërbimet e kësaj industrie. Shërbimi Kombëtar i Punës ka nisur punën për hartimin e një programi specifik për një rikualifikim të detyrueshëm. Është iniciativë për t’u përshëndetur dhe mbështetur”, u shpreh Ahmetaj, ndërsa theksoi se kjo industry u kthye në plagë sociale për vendin, ndaj edhe u mor një vendim drastik për t’i dhënë zgjidhje një herë e mirë. Në 1 janar nuk do të ketë më pika bastesh dhe kazino elektronike. Çfarë do të bëhet me të ardhurat që nuk do të mbledhë buxheti i shtetit dhe me të punësuarit? Janë shqetësime me bazë, por në raport me plagën sociale, prevalon mbyllja e basteve dhe kazinove.”, theksoi Ahmetaj./K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Balla: Depozituam në Kuvend kërkesën për shkarkimin e Metës, ja shkeljet!

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.