Përleshje masive në burg, 29 të burgosur kanë vdekur dhe 19 policë janë plagosur në Venezuelë

Autoritetet venezueliane thonë se 29 të burgosur mbetën të vrarë dhe 19 policë u plagosën nga përleshjet në një burg të qytetit Acarigua të premten në shtetin Portugesa.

Sekretari për Sigurinë në shtetin Portugesa, Oscar Valero tha se të burgosurit kishin bërë një tentativë për t’u arratisur nga burgu dhe më pas kishte plasur sherr mes bandave rivale.

LEXO DHE :  Prokuroria kërkon zgjatje të hetimeve për grupin Bajri

Sipas zyrtarit, policët kishin ndërhyrë, por ishin pritur me të shtëna, përfshirë edhe granata.

Sipas zyrtarëve, burgu kishte një kapacitet për 50 të burgosurish por aktualisht strehonte 500 vetë. Mbipopullimi i burgjeve është problem në të gjithë vendin.

Shoqata joqeveritare Vëzhguesi i Burgjeve Venezueliane e cilësoi incidentin e djeshëm “masakër”. /VOA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.