Lojërat e fatit/ Mbyllen 7900 vende pune, Ahmetaj: Ja si do të veprohet!

Tema e Komisionit të Ekonomisë, këtë të martë ishte mbyllja e lojërave të fatit dhe ç’do bëhet me të papunët që do të dalin. Gjatë fjalës së  tij, Ahmetaj u shpreh se, personat që do të mbetën të papunë nga mbyllja e lojërave të fatit do të punësohen përmes zgjerimit të ekonomisë.

“Evis Kushi: Mbyllen 7900 vende pune me mbylljen e lojërave të fatit. Pra kemi një plan për këta njerëz. A ka një plan të strukturuar për këta njerëz apo ata do shkojnë thjesht tek zyra e punës?

Arben Ahmetaj: Nga 40 kompani bastesh që ishin, sot janë vetëm 20 të cilat paguajnë më shumë. Disa kompani po bëjnë reklamë kundër ligjit. Disa kompanive u kemi hequr licencën. Dy fushata trajnimi për ata që mbeten pa punë. Ka shumë programe punësimi dhe sociale, por një pjesë e mirë e të punësuarve në këtë sektor do gjejnë punë me zgjerimin e ekonomisë. Po behët zgjerim ekonomik në disa sektorë.

Erjon Brace: Lojërat e fatit sollën shumë probleme sociale. Operatorët e basteve kanë refuzuar zbatimin e ligjit dhe janë ndërgjegjësuar tani. Ligji thjesht zbatohet. Kush ka refuzuar zbatimin e ligjit do përballet me të. Është shfrytëzuar varësia nga lojërat e fatit. Amendamentet që miratojmë sot i japin fund aktiviteteve të lojërave të fatit. Në vendet e zhvilluara bastet janë monopol i shtetit.”/K.C/dritare.net

LEXO DHE :  Rama: Dy janë luftëtarët më  të fuqishëm, koha dhe durimi

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.