Ligji më i rreptë në SHBA, Alabama ndalon abortin

Ligjvënësit e Alabamës kanë miratuar një projektligj, për ta kthyer të paligjshëm në mënyrë të drejtpërdrejtë abortin, i cili do të jetë ligji më i rreptë i SHBA-së. Senati i shtetit miratoi ligjin nga 25 vota, në gjashtë, duke hedhur poshtë përjashtimet për rastet e përdhunimit apo incestit. Tani ky ligj do të shkojë te guvernatorja republikane, Kay Ivey. Megjithëse ajo nuk ka thënë nëse do ta firmosë apo jo ligjin, guvernatorja shihet si një kundërshtare e fortë e abortit, informon dritare.net

LEXO DHE :  Premier League/ Spektakël në “Etihad”, City ndalet nga Tottenhami

Aktivistët shpresojnë se do të sfidojë një vendim të rëndësishëm të Gjykatës së Lartë të vitit 1973 që legalizoi abortin në SHBA./K.C/dritare.net

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.