Letra/ Kur Mid’hat Frashëri bënte thirrje që të ulen armët kundër gjermanëve

Në emisionin “Dritare me Rudinën” është duke u diskutuar në lidhje e figurën e Mid’hat frashërit, ku historianët kanë ndarë qëndrime të ndryshme sa i përket aktivitetit të Ballit Kombëtar.

Dritare.net ka siguruar një dokument, kur kreu i Ballit Kombëtar, Mid’hat Frashëri e urdhëronte Komitetin Qëndror që të ndalnin luftën kundër gjermanëve.

Letra e plotë:

Duke qenë se vendi i ynë sot ka nevojë më të ngutëshme për rregullë dhe disiplinë, gjithë komitetet, komandot dhe çetat e Ballit Kombëtar porositen ….të pezullohet çdo operacion luftarak kundër forcavet gjermane tash për tash. Ma vonë do t;ju dërgohen edhe direktiva të tjera.

LEXO DHE :  Spiropali: Berisha tregoi qartë se në 30-qershor duhet të mbyllim pusetën që qelb Shqipërinë

Për Komitetin Qëndror

Mid’hat Frashëri  ./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.