Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Më poshtë dritare.net do ju tregojë ushqimet që nuk duhet të hani për mëngjes!

Krepa

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Janë të lehta për t’u gatuar, por shumica e njerëzve nuk e dinë që janë jo të rekomandueshme për mëngjes. Krepat përmbajnë shumë sheqer, kështu ndikon në nivelin e insulinës. Prandaj dritare.net ju sugjeron t‘i shmangni krepat në mëngjes.

Bukë e thekur

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Mëngjesi i preferuar i çdo personi janë tostet. Janë të shpejtë të shijshëm, por të dëmshëm për shëndetin. Ju mund të hani tost, por jo me bukë të thekur, sepse buka përmban gluten dhe karbohidrate dhe në momentin që e bëni të thekur është dhe më i dëmshëm.

Oriz

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Orizi është shtëpia e yndyrës, përmban shumë karbohidrate të cilat nuk janë të nevojshme për trupin tonë. Në vend të orizit të bardhë, mund të gatuani oriz ngjyrë kafe, shija është e njëjtë, por ajo përmban më shumë fibra dhe jo karbohidrate shtesë.

Qumësht

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Gjëja e parë që pinë njerëzit në mëngjes është qumështi, sidomos fëmijët. Me një stomak bosh, qumështi mund të çojë në probleme me stomakun dhe probleme me aciditetin. Qumështi konsiderohet si i shëndetshëm dhe ushqyes, por nuk është aq sa duhet.

Sanduiç

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Jo se janë të pashëndetshëm kur i gatuani në shtëpi, por kur i blini diku tjetër nuk janë aspak të shëndetshëm. Sanuiçët e paketuar janë shumë të rrezikshëm, sepse qëndrojnë për një kohë të gatë në paketim dhe dëmtojnë shëndetin.

Jo reçel, çokokrem etj

Mos i hani kurrë këto ushqime në mëngjes!

Të gjithë i hani një fetë buke me këto produkte, por është mirë t’i shmangni, sepse kanë përbërje që nuk duhen konsumuar në mëngjes./E.B-dritare.net