Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Të heqësh dorë nga zakonet është shumë e vështirë, por ndonjëherë është e nevojshme. Më poshtë dritare.net do ju tregojë disa zakone mëngjesi, të cilave duhet t'u thoni lamtumirë!

Nuk e filloni ditën me një dush

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Sipas një mjeku nga Universiteti i Harvardit, dushi në mëngjes na e bën më të lehtë ditën sepse ndihmon trurin të qëndrojë aktiv dhe i pa shpërqendruar nga faktorët e tjerë. Dushi gjithashtu ndihmon në gjenerimin e ideve të reja.

Dush i nxehtë

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Uji i nxehtë ka efekt relaksues, por nëse e bëni në mëngjes, do jemi përgjumësh. Prandaj bëni dush me ujë të vakët që ju ndihmon të ndiheni të freskët dhe gjithashtu nuk e bën lëkurën e thatë.

Kontrollimi i telefonit për një kohë të gjatë

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Rrjetet sociale janë arsyeja e parë pse shumica e njerëzve ngulin sytë në telefon në mëngkes. Por mos harroni se mënyra si kalojmë mëngjesin tregon mënyrën si do të kalojmë ditën. Kjo do të thotë, ndaloni së humburi kohë duke ndenjur në telefon, por në vend të saj vendosni pak muzikë.

Ngrënia e drithërave

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Drithërat kanë sheqer dhe sheqeri shkakton një infuzion të insulinës në gjak. Qumështi, kosi dhe frutat e freskëta kur i shtohen drithërave në mëngjes, janë gjithashtu jo të shëndetshëm për t’u ngrënë në, kështu që është më mirë të qëndroni larg tyre.

Larja e dhëmbëve pas vaktit

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Pasi keni ngrënë ushqim, mos i lani dhëmbët menjëherë, sepse dëmtoni smaltin. Në vend të kësaj, shpëlani gojën me një gotë ujë që të hiqni mbetjet.

Pirja e kafesë

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Nëse pini kafe në mëngjes, pas zgjimit, do të rritet niveli i kortizolit tuaj i cili çon në ankth. Nëse e pini kafen kur keni uri, do të bëheni me gastrit. Hulumtimet tregojnë se koha më e mirë për të pirë filxhanin tuaj të parë të kafesë është tre ose katër orë pas zgjimit. Sidoqoftë, nëse nuk mund të rezistoni të pini kafe në mëngjes, shtoni pak qumësht ose krem në të. Në këtë mënyrë do të ulni efektet e ashpra të pijeve në stomak.

Rregulloni shtratin sapo çoheni

Këtyre zakoneve në mëngjes duhet t'u thoni lamtumirë!

Mos e rregulloni shtratin menjëherë sapo çoheni sepse do të krijoni një mjedis të përshtatshëm, për merimangat pluhur dhe bakteret./E.B-dritare.net