Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Ja pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë me akull!

Ja pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë me akull!

Pirja e ujit me akull mund të jetë e dëmshme sepse ndërhyn me funksionet e tretjes së trupit. Kjo parandalon trupin që të bëjë tretjen e duhur të ushqimit dhe pijeve. Konsumimi i pijeve me akull pas ose gjatë një vakti të ushqimit mund të ngadalësojë funksionet e duhura të tretjes në trupin tuaj. Përveç kësaj, kur pini pije të ftohta, trupi juaj duhet të përdorë energji për të ngrohur lëngun brenda trupit tuaj që në fakt është energjia e nevojshme për funksionet e duhura të tretjes. Çfarë ndodh kur pini ujë të ftohtë ose me akuj?

Ja pse nuk duhet të pini ujë të ftohtë me akull!

Pijet e ftohta ngushtojnë enët tuaja të gjakut, ngadalësojnë tretjen dhe pengojnë hidratimin e trupit tuaj. Në vend të thithjes së lëndëve ushqyese nga ushqimi, trupi juaj punon në rregullimin e temperaturës dhe kjo rezulton me humbje të ujit. Pirja e ujit të ftohtë ndikon në sistemin imunitar po ashtu./E.B-dritare.net