Kujdes! Proshuta dhe salsiçet shkaktojnë kancer!

Të gjithë ne i kemi qejf proshutën, salsiçet, etj. Këto ushqime të përpunuara janë të mira për ne, por jo për shëndetin tonë. Sipas një studimi të fundit, rezulton se, proshuta dhe salsiçet rrisin rrezikun për kancerin e gjirit, informon dritare.net

Bacon

Nga studimi u zbulua se, gratë që konsumonin mish të përpunuar kishin një rrezik prej 9% më të lartë,  për t’u prekur nga kaceri i gjirit.

Rezultate imazhesh për processed meat

Ky studim mbështeti edhe hulumtimet e tjera nga Organizata Botërore e Shëndetit, ku thuhej se, mishrat  e përpunuar shkaktojnë kancer.

Rezultate imazhesh për processed meat

Por problemi në këtë çështje, nuk është vetëm te mishi i përpunuar, por edhe të tjera. Rezulton se, njerëzit që konsumojnë shumë mish të përpunuar, pinë alkool, janë obezë, janë më të rrezikuarit nga kanceri i gjirit, por jo vetëm, informon dritare.net

LEXO DHE :  Manjani: Partia e Idajet Beqirit po hyn me dhunë në votime

Rezultate imazhesh për processed meat

Për OBSH-në, mishi i përpunuar është më kancerogjeni, kryesisht për kancerin e gjirit, por edhe atë të zorrës së trashë.

Rezultate imazhesh për processed meat

Studiuesit rekomandojnë që, ta shkurtoni konsumimin e mishit të kuq dhe të përpunuar. Ju këshillohet të hani vetëm 70 gram mish të kuq dhe të përpunuar në ditë./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Rezultate imazhesh për processed meat

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.