Kufijtë/ Senati sfidon Trumpin, voton kundër emergjencës

Presidenti i SHBA, Donald Trump është sfiduar hapur nga Senati, i cili ka miratuar një rezolutë që kundërshton shpalljen e gjendjes së emergjencës kombëtare nga Presidenti.

Trump ka kërcëuar më parë se do t’i vërë veton, ndërsa rezoluta kundër është miratuar me 51 vota, dhe 49 votuan pro emergjencës.

LEXO DHE :  Kërcënohet Matteo Salvini,  i dërgohet plumbi në zarf

E gjithë kjo mosmarrëveshje ka të bëjë me 5.7 miliardë dollarë fonde për të ndërtuar një mur përgjatë kufirit amerikan me Meksikën kërkuar nga zoti Trump, por që Kongresi ka refuzuar t’ia sigurojë plotësisht./ I.M-Dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.