Koreja e Veriut pranon të mbyllë prodhimin e raketave

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, shprehet se, Kim Jong-un , ka rënë dakord të mbyllë një nga testet më kryesore të raketave në Korenë e Veriut

Pas takimit në Phenian, dy liderët ranë dakord për denuklarizimin e vendit të tyre. Kjo marrëveshje u cilësua nga Jong-un, si një hap drejt paqes ushtarake në gadishull, informon dritare.net

Kim gjithashtu tha se, shpresonte, që në një të ardhme të afërt të vizitonte, Seulin dhe ai do të ishte presidenti i parë i Koresë së Veriut që do e bënte këtë.

LEXO DHE :  Djegia e KZAZ-së në Shkodër, Lleshaj: Asnjë drejtues bashkie nuk e mban dot me dhunë mandatin

Fokusi kryesor i samitit ishte çështja e denuklarizimit. Ndërsa SHBA-ja dhe Koreja e Veriut në terma të gjerë kanë rënë dakord të punojnë drejt këtij qëllimi, megjithëse negociatat kanë ngecur./K.C/dritare.netKim Jong-un and Donald Trump at the June summit in Singapore

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.