Kina: Ish-shefi i Interpol pranon akuzat për korrupsion

Kina thotë se ish-shefi i Interpolit, Meng Hongwei ka pranuar se ka shkuar në gjyq dhe ka marrë më shumë se 2 milionë dollarë ryshfet.

Media shtetërore tha se gjykata e Tianjin do të jepte vendimin e saj në një datë të mëvonshme.

Meng, i cili ka qenë kreu i parë i Interpol, u zhduk në një udhëtim në Kinë nga Franca, shtatorin e vitit të shkuar. Partia Komuniste konfirmoi më vonë se ai ishte arrestuar si pjesë e nxitjes së presidentit Xi Jinpung, kundër korrupsionit.

LEXO DHE :  Bebet 10,000 euroshe finlandeze

Bashkëshortja e Meng tha se akuzat ndaj tij ishin politike, jo reale. Ajo sëbashku me fëmijët ndodhen në Francë, në azil politik, pas frikës se mund të rrëmbeheshin./E.B-dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.