Këto janë ushqimet që përkeqësojnë ekzemën!

Ekzema është një gjendje e rëndë e lëkurës, e cila  zhvillohet në faza të ndryshme. Më së shpeshti fillon me skuqje e cila jo rrallë shkakton të kruara dhe të cilat me kalimin e kohës shndërrohen në fshikëza.

Kur lëkura ka arritur në jë stad serioz dëmtimi, ju duhet të tregoni shumë kujdes me ushqimet që hani.

Dritare.net ju tregon se cilat janë ushqimet që përkeqësojnë ekzemën.

Qumështi i lopës

Image result for Cow’s milk

Qumështi i lopës është raportuar që shkakton përkeqësim të ekzemës dhe reaksion. Gëlltitja e qumështit shkakton skuqje. Është e rëndësishme që të konsumoni kalcium, nëse keni ekzemë, por jo kalcium nga blegtoria.

Rrushi/ Vera

Image result for Grapes/wine

Rrushi dhe vera janë një kërcënim për njerëzit që vuajnë nga ekzema. Kjo  sepse kimikatet që gjenden brenda, nxisin kruajtje, dhe përkeqësojnë gjendjen e ekzemës.

Domatja

Image result for Tomatoes

Domatja është një perime që shikohet si kërcënim për të perkurit nga ekzema. Kjo pasi ka kimikate, të cilat mund të përkeqësojnë ekzemën, duke e rënduar tepër atë.

LEXO DHE :  Takimi në Shkodër/ Rama: Voltana Ademi mund të ketë përgatitur një 2 prill tjetër sot

Avokadoja

Image result for Avocado

Edhe pse njihet si një nga produktet më të shëndetshme, avokadoja shkakton reaksion te të sëmurët me ekzemë. Është një frut që duhet shmangur me çdo kusht.

Frutat e thata

Image result for Dried fruits

Frutat e thata kanë përmbajtje që përkeqësojnë ekzemën. Mund të duken të shijshme kur i hani, dhe momentalisht nuk japin efekt, por më vonë do nisin kruajtjet dhe irritimi i lëkurës.

Produktet e sallamerisë

Image result for Deli meats

Produktet e sallamerisë janë të larta në nitrat, dhe kontribuojnë në faktin përkeqësimin e ekzemës. Madje, konsumimi i tyre mund të jetë shkak që ju është shfaqur ekzema.

Vezët

Image result for Eggs

Vezët janë një burim i lartë proteinash dhe është një çështje shqetësuese për ekzemën. Konsumi i shpeshtë, çon në mangësi të biotinës, dhe mund të jenë një shkaktar i ekzemës./E.B-driatre.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.