Këto janë 5 shenjat e fshehura që sinjalizojnë diabetin!

Diabeti është një sëmundje kronike ku glukoza në gjak është shumë e lartë. Shenjat e saj shpeshherë nuk janë të dukshme, ndaj dritare.net do ju sjell më poshtë disa simptoma që sinjalizojnë prekjen nga diabeti.

1. Urinim i shpeshtë

Urinimi i shpeshtë mund të jetë një shenjë e diabetit. Kur nivelet e sheqerit në gjak janë të larta, veshkat përpiqen të konfiskojnë sheqerin shtesë duke filtruar gjakun. Kjo shkakton urinimin më shpesh, veçanërisht gjatë natës.

2. Etje

Ndërsa urinoni vazhdimisht, etja shtohet, pasi ju humbisni ujë nga trupi.

3. Gjithmonë ndiheni të uritur

LEXO DHE :  10 gratë që ndryshuan botën

Kur mungon energjia në trup, dikush që është i prekur nga diabeti ka gjithmonë uri. Kjo pasi sistemi i tretjes ushqimin e kthen në glukozë dhe jo në energji për trupin.

4. Vizion i mjegullt

Diabeti shkakton probleme kur vjen fjala të vizioni. Sheqeri i tepërt në gjak shkakton dëmtim të enëve të gjakut në sy.

5. Shërim i ngadaltë i plagëve

Kur nivelet e sheqerit janë të larta në gjak, nervat dhe enët e gjakut janë të dëmtuara. Plagët e vogla duan një javë të shërohen./E.B-dritare.net

 

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.