Këto 3 ushqime nuk duhet t’i hani kurrë para gjumit!

 Ka shumë faktorë që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit. Duke filluar nga  temperatura e ambientit, zhurmat dhe ndriçimi luajnë një rol shumë të rëndësishëm në cilësinë e gjumit.

Por edhe ushqimi që hani para se të flini  mund t’ju ndihmojë ose t’ju dëmtojë kur është puna te gjumi. Ushqimet me shumë yndyrë, proteina dhe vlera ushqyese mund t’ju mbajnë aktivë duke mos ju lejuar të flini.

Ja tre ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni kurrë para gjumit:

Mish pule

Mishi i pulës  është plot me proteina, prandaj nuk duhet ngrënë nëse është para gjumit. Pasi mund të ngadalësojë tretjen deri në 50%!

LEXO DHE :  Rozana Radi këshillë për femrat: Ka dhimbje më të mëdha se ato të lindjes. Ja për çfarë e ka fjalën!

Çokollata e errët

Çokollata përmban kafeinë, e cila nuk është diçka që dëshironi të hani pak para se të flini, ose më sakt është sikur të pini një kafe. Kafeina në çokollatë veprojn për të stimuluar sistemin nervor. Kjo mund të shkaktojë një rritje të rrahjeve të zemrës duke e bërë të vështirë gjumin.

Ushqime me erëza

Shumica e njerëzve kanë një marrëdhënie të mirë me ushqimet që kanë erza dhe  aroma të vecanta. Nëse ju pëlqejnë erëzat, haniji ato herët. Ushqimi me aromë, pa marrë parasysh sa i shijshëm  mund të jetë, do ju lërë pa gjumë, informon dritare.net./A.C/dritare.net

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.